Тема уроку. Метан. Молекулярна, електронна і структурна формули метану, поширення в природі
Карбон — особливий елемент. Жоден інший хімічний елемент не здатен утворювати таку кількість сполук. Причина цього розмаїття полягає в тому, що атоми Карбону здатні:
1) з’єднуватися один з одним у ланцюги різної будови — відкриті (нерозгалужені, розгалужені), замкнені;
2) утворювати не лише прості (одинарні), але й кратні (подвійні, потрійні) зв’язки:
3) утворювати міцні зв’язки майже з будь-яким іншим елементом. ці унікальні властивості Карбону пояснюються сполученням двох факторів:
- наявністю на зовнішньому енергетичному рівні (2s і 2p) чотирьох електронів (тому атом Карбону не схильний ні віддавати, ні приєднувати вільні електрони з утворенням йонів);
- дрібний розмір атома (порівняно з іншими елементами IV групи).
Унаслідок цього Карбон утворює переважно ковалентні, а не іонні зв’язки, і проявляє валентність IV.
Метан, його молекулярна, електронна та структурна формули
Найпростіша органічна сполука — метан, утворена одним атомом Карбону й чотирма атомами Гідрогену.
- Молекулярна формула — CH4
У процесі утворення молекули метану в атомі Карбону відбувається sp3-гібридизація електронних хмарин.
Гібридизація — це явище змішування різних за формою й енергією електронних орбіталей з утворенням однакових за формою й енергією гібридних орбіталей.
У процесі sp3-гібридизації відбувається цілковите змішування однієї s- і трьох р-орбіталей з утворенням чотирьох гібридних орбіталей.
Утворені гібридні орбіталі асиметричні й дуже витягнуті в один бік від ядра. Вони відштовхуються одна від одної під кутом 109° 28', тому молекула метану в просторі являє собою тетраедр
У молекулі метану між атомами Карбону й Гідрогену утворюються чотири однакові за силою й довжиною ковалентні слабко-полярні σ-зв’язки.
σ-зв’язок — це ковалентний зв’язок, утворений у результаті перекривання орбіталей уздовж лінії зв’язку (що єднає центри атомів).
σ-зв’язок міцний, має значну енергію.
Домашнє завдання
Опрацювати матеріал параграфа 27с. 134-135 (до гомологів метану)
Творче завдання. Підготувати повідомлення(усно) про застосування метану. Пояснити, на яких властивостях метану ґрунтується ця сфера його застосування.
Комментариев нет:
Отправить комментарий