среда, 22 сентября 2021 г.

9 клас

 

Доброго дня, шановні девятикласники.

Тема уроку. Розчинення як  фізико-хімічний процес. Теплові явища, що супроводжують розчинення речовин

Мета уроку: познайомитися з фізико-хімічною природою процесу розчинення; з’ясувати внутрішню сутність процесу розчинення,те що процес розчинення супроводжується не лише фізичними явищами, але й хімічною взаємодією розчинника й розчиненої речовини; мати уявлення про теплові явища, що супроводжують процес розчинення.

ХІД УРОКУ

І.Повторимо питання матеріалу минулого уроку

-Назвіть компоненти розчину.(розчинник та розчинена речовина )

- На які групи поділяються розчини за розміром часток розчиненої речовини?(істині розчини, емульсії, суспензії, дисперсні системи )

- Який із компонентів розчину прийнято вважати розчинником для істинних розчинів?(якого більше )

- Що таке розчинність?(здатність речовини розчинятися у воді або іншому розчиннику з утворенням істинного розчину)

- Які фактори впливають на процес розчинення? (природа речовин, температура, тиск, перемішування, подрібнення твердих речовин)

II. Вивчення нового матеріалу

Розчинення — фізико-хімічний процес.

Уявіть собі склянку з водою в яку зануримо кілька кристалів калій перманганату. Розглянемо, що відбувається з кристалами. Які явища супроводжують цей процес?

- Відбувається руйнування кристалічної ґратки твердих речовин до молекул.

- Відбувається процес розподілу молекул розчиненої речовини між молекулами розчинника (дифузія).

? До фізичних чи хімічних явищ належить кожен із цих процесів?

Висновок: процес розчинення супроводжується фізичними процесами: руйнуванням кристалічної ґратки й дифузією.

?Як прискорити цей процес?

Можно:

- підігріти розчин (прискорюється руйнування й рух молекул);

- перемішати (прискорюється дифузія, молекули розчинника змивають з поверхні молекули розчинної речовини, відкривається доступ до наступних шарів).

?Чи завжди розчин можна розглядати як механічну суміш розчинника й розчиненої речовини? На це питання нам допоможе відповісти наступний експеримент

 Теплові явища під час розчинення.

У три хімічні склянки наливаємо приблизно по 25 мл води, у кожну занурюємо термометр і записуємо температуру.

Потім у першу склянку додаємо приблизно 2,5 г натрій хлориду, акуратно перемішуємо, вимірюємо температуру.

У другу склянку додаємо приблизно 2,5 г амоній нітрату, перемішуємо, вимірюємо температуру.

У третю склянку акуратно доливаємо приблизно 2,5 г концентрованої сульфатної кислоти, перемішуємо, нагадуємо учням правила роботи з кислотами, вимірюємо температуру.

Порівнюємо, як змінилася температура в кожній склянці.

? Чому змінилася температура розчину?

Можна припустити, що енергія виділяється або поглинається в результаті певних хімічних процесів, що відбуваються під час розчинення.

Розчинення речовини супроводжується утворенням сполук між молекулами розчиненої речовини й розчинника. цей процес називається сольватацією, якщо розчинником є вода — гідратацією.

Утворені сполуки називаються  гідратами.

Хімічна реакція утворення гідратів супроводжується виділенням енергії. ця енергія, зокрема, і витрачається на руйнування кристалічних ґраток, дифузію та інші процеси, що супроводжують розчинення.

Якщо при цьому енергії гідратації недостатньо, розчин витрачає зовнішню енергію й тому охолоджується (як у випадку амоній нітрату).

Якщо енергії більше, ніж необхідно для процесів, що супроводжують розчинення, енергія виділяється (як у випадку із сульфатною кислотою), розчин дуже розігрівається, навіть закипає. Це й пояснює необхідність дотримуватися правил приготування розчинів кислот: додавати маленькими порціями кислоту у воду. Іноді для приготування таких речовин їх додатково охолоджують, щоб уникнути вихлюпування речовин.

Висновок: розчинення — це складний фізико-хімічний процес.

Кристалогідрати:

CuSO4 · 5H2O — мідний купорос,

CuSO4 — безводний;

FeSO4 · 7H2O — залізний купорос,

FeSO4 — безводний.

Солі деяких металів утворюють стійкі хімічні сполуки з певною кількістю молекул води — кристалогідрати.

Гідратовані іони Cu2+, Fe2+, Na1+ та інші мають забарвлення. Кристалізаційну воду можна видалити з таких сполук лише тривалим прожарюванням за високих температур.

- Чи можна стверджувати, що розчинення є лише фізичним або лише хімічним процесом?(ні)

- Які факти доводять, що розчинення — складний фізико-хімічний процес?(утворення кристалогідратів, виділення або поглинання тепла)

- Багато безводних солей, зокрема перелічені вище, з часом збільшуються в масі. Чому?(поглинають воду)

 Домашнє завдання

Опрацювати матеріал параграфа 7, відповісти на запитання 1-5 с.44(усно).